EN TR

DUYURULAR

Ledli Aydınlatma Önceliği

12MAR

FocusLED : ‘’LED dönüşümü her alanda öncelik kazanmış durumda ‘’

Enerjinin doğru kullanımı ve tasarruf tedbirlerinin desteklemesi günümüzün en önemli başlıklar arasında yer alıyor. Bu kasamda, yeni bir sektör olmasına rağmen hızla yükselen LED pazarının Focus LED Pazarlama Müdürü Evrim Önder ile konuştuk.

Focus LED hakkında bilgi alabilir miyiz?

Evrim Önder : Firmamız, 25 yılı aşkın süredir endüstriyel alanlarda hizmet vermiş olmanın getirdiği bilgi birikimi ve teknik vizyonun sonucu olarak, giderek gelişmekte olan ve yakın gelecekte konvansiyonel aydınlatma sistemlerinin yerini almasına kesin gözüyle bakılan LED teknolojisi üzerine üretim tesis altyapısını kurarak 2009 senesinde faaliyetlerine başlamıştır.

Organizasyonumuzun, LED  teknolojileri üzerine AR-GE ve üretim altyapısını geliştirme kararı ile gelmiş olduğumuz noktada hedefimiz, Focus LED markasını küresel platformda kabul gören bir değer haline getirebilmektir.

 

Tamamladığınız, devam eden ve yeni başlayacak projeleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Focus LED  olarak kamu ve özel sektörde birçok değerli projeye imza atmış bulunuyoruz. Bingöl, Şırnak Havalimanları ile Silivri, Ümraniye, Şakran Cezaevleri’nin çevre aydınlatması, Atatürk Havalimanı, DHMİ, İMES Dilovası Organize Sanayi Bölgesi, Robert Koleji ve özel sektörde önde gelen bir çok tesisin LED dönüşüm projesini tamamlamış bulunuyoruz. 2015 yılı için çalışmakta olduğumuz yeni projeler de bize güç katmaktadır.

Ürünleriniz hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz?

6 ana gruptan oluşan geniş bir ürün gamı ile tüketiciyle ulaşmaktayız. Bunları:’’yol aydınlatma armatürleri’’ , ‘’projektörler’’, ‘’endüstriyel aydınlatma armatürleri’’ ,’’dekoratif park ve bahçe armatürleri’’, ’’dekoratif  park ve bahçe armatürleri’’, ‘’kanopi armatürleri ‘’ ve ‘’ mobil ürünler ‘’ olarak sıralanmaktadır. Üretici kimliğimiz, projenin beklentilerine uygun optimum çözümleri sunmamıza imkan tanıyor.  AR-GE’ ye verilecek aktif önemin firmamıza ve sektöre katacağı değerin farkındayız  Bu doğrultuda kendi bünyemizdeki laboratuvar ve özel akredite laboratuvarlara sahip teknoloji partnerleri ile araştırma ve geliştirme faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Bu faaliyetler sayesinde Focus LED , LED aydınlatma dünyasındaki en güncel teknolojik gelişmeleri ileri kalitede anlayışıyla ürün gamını yansıtarak her ürün gamına yansıtarak her ürün için en az 3 yıl performans sürekliliği garanti etmektedir.

Yurt dışı projeleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Focus LED olarak ihracat faaliyetlerine öncelikli pazar kapsamında komşu ülkeler ve Ortadoğu coğrafyasını hedef alarak başlamış bulunmaktayız. Yine üretici kimliğinizin avantajlarıyla proje bölgesinin özelliklerini ve beklentileri göz önünde bulundurularak çözümler sunabilmekteyiz.

 

LED Sistemlerin kolaylıklarını, avantajları nelerdir anlatır mısınız?

Neden  LED’i tercih etmeliyiz?

Küresel ısınma ile beraber ekolojik değerlerin öneminin giderek attığı günümüzde, kullandığımız enerjinin doğru yönetilmesi ve tasarruf tedbirlerini de desteklemesi artık tüm alanlarda öncelikli konu haline gelmiştir. LED teknoloji aydınlatma amacıyla endüstriyel sahalarda kullanılması enerji ihtiyacını düşürmekte çok önemli bir rol oynamaktadır.  Ürünlerimiz konvansiyonel armatürlere karşılaştırıldığında yüzde 70’e varan enerji tasarrufu sağlamaktadır. Gelişmiş alüminyum enjeksiyon gövde yapıları sayesinde termal yönetimleri başarıyla sağlanmış olup performans sürekliliği göstermektedir. 50 bin saati aşkın ürün ömrüne sahiptir. Tamir ve bakım masrafı gerektirmez. Elektrik kesintilerinde , konvansiyonel ürünlerde yaşanan soğuma ve tekrar çalışma süresine ihtiyaç duymaz . Işık şiddetinin anlık olarak kontrol edilebilmesi ve zaman ayarlı programlanabilmesi mümkündür 12-24Vdc ve 110-270Vac gibi farklı şebeke beslemeleriyle kullanılabilir. -25 ve +50 derece ortam sıcaklığı aralığında çalışma sürekliliğine sahiptir. Uygulama alanına özel geliştirilmiş cam lensler sayesinde projelerin aydınşatması ihtiyacına en uygun çözümü sunmaktadır. Solar sistemlerle entegre kullanılabilmesi mümkündür. İlk tesisat kurulum aşamasında kesit çapı büyük kablolar ve ek sigorta panolarına ihtiyaç duyulmadığından, maliyet avantajı sağlar. Cıva ve benzeri zararlı kimyasallar bulundurmaz, UV içermez. Karbon salınımı çok düşüktür, geri dönüştürülebilir malzemeden üretilmektedir, çevrecidir.

 

Müşterilerinize LED’e dönüşüm konusunda çözüm önerilerinizi nasıl sunuyorsunuz?

Projelerimize en doğru çözümü sunabilmek adına, uygulama alanını CAD programlar üzerinden gerçek yerleşim planına uygun bir şekilde 3 boyuta yükselterek, profesyonel aydınlatma tasarım yazılımları yardımıyla aydınlatma simülasyonları gerçekleştirabilmekteyiz. Bu sayede demo süreci öncesinde kullanılabilecek armatür opsiyonları adetleriyle birlikte belirlenebilmekte ve optimal verim alınabilecek montaj pozisyonları tespit edilebilmektedir. Tüm bu bilgiler ışığında uygulamanın yapılacağı tesiste elde edilebilecek enerji geri dönüşümü amortisman süreleriyle birlikte hesaplanabilmektedir.

 

İnşaat sektörünün çalıştığınız pazara olan etkilerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Konvansiyonel ürünlerin LED’e dönüşümü kadar yeni inşaatların aydınlatılmasında LED’in tercih edilmesi konusu da son derece önemlidir. LED sistemi ile aydınlanma sağlanan bir projede amortisman süresi olmadan direkt yüzde 70 gibi bir tasarruf ile kullannıma başlanması oldukça avantajlıdır. Yatırımcı firmaların bu bilinçle  proje aşamasınnda yeni nesil LED’ tercih ve talep etmesi he açıdan önemli bir kazanım olacaktır.

 

Sektörünüzle ilgili gözlemleriniz nelerdir?

Sektör çok yeni ve hızlı gelişmekte LED dönüşümü her alanda öncelik kazanmış durumda. Her gün yeni firmaların sektöre adım attığını izliyoruz. Kalite hedefiyle yola çıkan firmalar muhakkak ki sektörün gelişimine faydalar sağlayacaklardır. Teknolojinin doğru kullanılması, kasa tasarımı, ürünleri ısıl performansı, lümen ve verimlilikler gibi noktalar ürünlerin kalitesinin belirlenmesinde rol oynayan önemli etkenlerdir. Pazarda kalitesiz ürünlerin yarattığı bir bilgi kirliliği bulunmakla birlikte artık bilinçli tüketiciler ürün seçiminde hassas ve kalite beklentisiyle hareket ediyor. Aydınlatmada LED’e geçmediğimiz her an çevrel ve ekonomik olarak zarara uğradığımız bilincinin yayılmasını ve 2015’te dönüşümün hız kazanmasını umuyoruz 

DİĞER HABERLER

Park ve Bahçe Armatürleri

Bahçe armatürleri, açık alanları aydınlatmak için kullanılan geliştirilmiş sistemlerdir. Doğru ışık aslında yaşamımızın kaynağında…

01.06.2017

Akıllı LED Aydınlatma Sistemleri Artık Okullarda

FocusLED- Akıllı LED Aydınlatma Sistemleri Artık Okullarda Endüstri alanındaki 25 yıllık deneyiminden yararlanarak, 2009 yılında alt yapısını…

12.03.2015

Focus Led'in Yeni Serisi

Yeni serimizi tanıtacağız Son 8-10 yıl içerisinde gerek LED teknolojisi, gerek sektörün çok büyük bir yol kat ettiğini görüyoruz. LED…

12.03.2015

Çevre Aydınlatması

Çevre aydınlatmasının önemi ve çevre aydınlatma ürünleri Çevre aydınlatması etkili bir yaşam sürmek adına büyük önem teşkil eder.…

10.03.2017